Svéd húsgolyó recept

A svéd húsgolyó sokak kedvence az IKEÁBAN. Összetevőiben és elkészítési módjában nagyon hasonlít a fasírtra, az eredmény mégis teljesen más. Minden svéd háziasszonynak megvan a saját receptje hozzá, és attól függően, hogy Svédország északi vagy déli feléből származik, mindenki kicsit más elkészítési módra esküszik. Mi most kettőt is bemutatunk.

Sokan vannak úgy vele, ha már az IKEÁBA visz az útjuk, biztos, hogy beugranak az éttermébe egy adag svéd húsgolyóra áfonyaszósszal és barnamártással, utána persze nem maradhat el a svéd mandula torta sem.svéd húsgolyó

A svéd húsgolyó, a köttbullar, legfontosabb összetevője a szeretet, amivel készül. Enélkül mindegy milyen receptet követünk, nem lesz az igazi. Vannak svéd háziasszonyok, akik szerint a hagymát nyersen, apróra vágva, vagy ledarálva kell hozzákeverni a húshoz, mások szerint a kockára vágott hagymát le kell pirítani és így adni a húsos keverékhez. Az IKEÁBAN barnaszósszal és áfonyalekvárral kínálják, de vannak, akik szerint húslével vagy egyáltalán szósz nélkül kell tálalni, a vörösáfonya viszont mindenképpen kötelező hozzá.

Svédország déli részén zsírosabb húsból készítik, a marhahúshoz több disznóhúst is kevernek, de minél északabbra megyünk, annál kevesebb a sertéshús a svéd húsgolyóban.

Az vörösáfonya lekvár mellett a tejbe áztatott zsemlemorzsa elmaradhatatlan kelléke a jó svéd húsgolyónak akár merre is járunk, ez adja meg a lágy textúrját.

Hozzávalók 4-6 személyre:

  • 500 g darált hús (marha és sertés vegyesen)
  • 250 ml tej
  • 75 g zsemlemorzsa (vagy frissen összetört száraz kenyér, kifli)
  • 1 tojás
  • 1 fej vöröshagyma
  • fehérbors

 Elkészítés:

svéd húsgolyó elkészítése

A hagymát vágjuk kockákra és egy kis olajon pároljuk üvegesre, nem szabad megbarnulnia. A zsemlemorzsát áztassuk be a tejbe. Keverjük össze a húst, a tojást, a hagymát, a zsemlemorzsás tejet és a fűszereket. A legjobb, ha egy aprítógépben jól összedolgozzuk, de kézzel is lehet. Az a lényeg, hogy minél egyneműbb húsos masszát kapjunk. Ha túl száraz a massza, tehetünk még hozzá egy kis vizet.

A sütéshez olvasszunk fel egy nagy kanál vajat egy serpenyőben. Először csak egy kis darab húst süssünk meg és kóstoljuk meg, jó-e a fűszerek aránya. Ha kell tegyünk még fűszert a masszába. Két kanál, vagy a tenyerünk segítségével formáljunk kis golyókat a húsból és tegyük egy bevizezett tányérra. Süssük meg a vajon a golyók minden oldalát aranybarnára.

Tálaljuk sültburgonyával, főtt burgonyával vagy burgonyapürével. Autentikusan a vörösáfonyát frissen apróra vágva kínálják hozzá, de használhatunk vörösáfonya dzsemet is.

Barnamártás receptje:

Hozzávalók:

  • 100 g vaj
  • 100 g liszt
  • 4 dl alaplé
  • 2,4 dl főzőtejszín
  • 2-3 evőkanál szójaszósz
  • só, bors

Készítsük el az alaplevet, használhatunk maradék húslevest is hozzá.

Olvasszuk fel a vajat egy lábasban. A lisztet óvatosan pirítsuk meg rajta. Öntsük hozzá az alaplevet, a szójaszószt. 10-15 percig forraljuk. Tegyük hozzá a tejszínt is és még pár percig főzzük. Legvégül jöhetnek hozzá a fűszerek.

Svéd húsgolyó elkészítése egy kicsit más megközelítésben 🙂

Scroll to Top